Offering protection against pollution, environmental aggressors and even sun damage, vitamin C is a superhero ingredient for a more even, brighter complexion. It’s an antioxidant found naturally in our skin, but begins to deplete as we age, so it’s important to top this back up by adding vitamin C skincare to your regimen.
This powerhouse comes in a range of formulas, so making it part of your regular skincare routine is easy. Vitamin C serums are a great place to start, delivering a targeted treatment to dial up skin’s radiance and even out tone. Then there are vitamin C moisturisers designed to reduce blemishes and smooth texture with a clever blend of vitamin C and retinoid.
Vitamin C can usually be applied daily, but if you have sensitive skin, we always recommend starting with two days a week and then building up your skin’s tolerance. Always follow the instructions on your chosen formula for the best results.
223 Items
Vitamin C Skincare
Selected
Filters
Clinique Even Better Clinical Dark Spot Clearing Serum 50ml
91.45€
1,829.00€ per l
Garnier Vitamin C Day and Night Serum Set for Face, Anti-Dark Spots and Brightening 30ml
Recommended Retail Price: 31.03€Current price: 20.48€
682.67€ per L
The Ordinary Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 30ml
8.95€
298.33€ per L
Garnier Anti Dark Spot Night Serum 10% Pure Vitamin C and Hyaluronic Acid 30ml
17.45€
581.67€ per L
Lumene Nordic-C Glow Night Serum 30ml
40.45€
1,348.33€ per L
INNISFREE Green Tea Enzyme Vitamin C Brightening Serum 30ml
36.95€
1,231.67€ per l
Pai Skincare C-2 Believe Vitamin C Brightening Moisturiser 50ml
56.95€
1,139.00€ per L
Lumene Nordic-C [VALO] Arctic Berry Oil-Cocktail 30ml
40.45€
1,348.33€ per L
PIXI Vitamin-C Sheet Mask (Pack of 3)
11.45€
11.45€ per unit
Pai Skincare Stabilised Vitamin C 20% Brightening Booster 10ml
21.95€
2,195.00€ per L
Estée Lauder Revitalising Supreme+ Bright Radiance Power Soft Creme Refill 50ml
89.45€
1,789.00€ per L
L'Oréal Paris Men Expert Hydra Energetic Vitamin C Serum & SPF50+ Invisible Fluid Bundle
Recommended Retail Price: 45.98€Current price: 22.99€
287.38€ per L
Garnier Vitamin C Brightening SPF50 Mist & Glow Fluid Sun Protection Bundle
32.18€
279.83€ per L
Lancôme Génifique Ultimate - Dual Repair Augmented Serum 30ml
76.45€
2,548.33€ per L
Clinique Moisture Surge Active Glow Serum 30ml
50.95€
1,698.33€ per L
Avène Soothing Duo Bundle
24.44€
69.83€ per L
The Ordinary Multi-Antioxidant Radiance Serum 30ml
16.45€
548.33€ per L
Sarah Chapman Skinesis Overnight Facial 15ml
78.95€
5,263.33€ per L
Garnier Brightening Eye Mask with Vitamin C 5g
3.95€
790.00€ per KG
Lancôme Génifique Ultimate - Dual Repair Augmented Serum 50ml
115.95€
2,319.00€ per L
Elizabeth Arden The Little Icons 6 Piece Gift Set
32.20€
169.47€ per KG
PIXI Eye Patch Trio
9.20€
3.07€ per unit
NIP+FAB AM Glow Trio
72.28€
The Ordinary Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F 30ml
22.45€
748.33€ per L