Reinvigorate, refresh, or relax with body washes and shower gels that will delight your senses.
Luxurious, aromatic scents of black pepper, bergamot, lavender and other beguiling fragrances transport you to a happy place for some much-needed indulgence; while powerful ingredients like salicylic acid and glycolic acid cleanse away the day, removing debris and product built-up from your pores.
You may be wondering, what's the difference between a body wash and a body gel. Both products are designed to cleanse the body and keep you smelling fresh, but there are a few subtle differences between the two. Shower gels have a gel-like consistency and tend to be more fragranced. Body washes, on the other hand, are deeply moisturising and more gentle on your skin. So if you have sensitive skin, opt for a body wash.
130 Items
Shower Gel & Body Washes
Selected
Filters
The INKEY List Glycolic Acid Exfoliating Body Wash 250ml
Recommended Retail Price: 13.80€Current price: 11.73€
2.50€ per unit
AMELIORATE Transforming Body Wash Tropical Retreat 300ml
13.80€
46.00€ per L
ESPA Limited Edition Neroli & Mandarin Body Wash 250ml
35.00€
140.00€ per L
Laura Mercier Almond Coconut Hydrating Body Wash 200ml
40.45€
202.25€ per L
AMELIORATE Clarifying Body Wash 250ml
14.00€
46.67€ per L
ESPA Bergamot and Jasmine Bath and Shower Gel 250ml
31.00€
124.00€ per L
ESPA Bergamot and Jasmine Hand Wash 250ml
28.00€
112.00€ per L
OUAI Body Cleanser 300ml
29.95€
99.83€ per L
Eleos Nourishing Body Cleanser & Refill Duo
96.60€
96.60€ per L
Avène XeraCalm A.D Lipid-Replenishing Cleansing Oil for Dry, Itchy Skin 400ml
Recommended Retail Price: 22.71€Current price: 18.17€
45.43€ per l
Aromatherapy Associates Rose Shower Oil 50ml
13.95€
279.00€ per L
ESPA Invigorating Body Reviver 200ml
Recommended Retail Price: 45.00€Current price: 29.25€
146.25€ per L
ESPA Bergamot and Jasmine Hand Care Collection
34.50€
69.00€ per L
VICHY Homme Shower Gel 200ml
12.95€
64.75€ per L
Clinique Deep Comfort Body Wash 200ml
36.95€
184.75€ per L
Elemis Frangipani Delights
42.55€
14.18€ per unit
Elemis Luxury Body Edit
86.25€
43.13€ per unit
Aesop Eleos Nourishing Body Cleanser 500ml
49.95€
99.90€ per L
Sol de Janeiro Beija Flor Body Wash 90ml
11.45€
127.22€ per L
NEOM Real Luxury Creamy Body Wash 500ml
Recommended Retail Price: 36.80€Current price: 29.44€
58.88€ per L
NEOM Super Shower Power Body Wash 500ml
Recommended Retail Price: 36.80€Current price: 29.44€
58.88€ per L
Elemis Skin Nourishing Bath Milk 400ml
62.45€
156.13€ per L